Universul fascinant și inepuizabil al lui Cehov inspiră, de peste o sută de ani, regizorii din întreaga lume. Unul dintre regizorii îndrăgostiți de Cehov încă din facultate este și Sorin Militaru care a revenit la Teatrul Național Târgu Mureș ca să monteze piesa „Unchiul Vania” la Compania „Liviu Rebreanu”.
Piesele lui Cehov au cunoscut nenumărate montări și în România, iar stagiunile teatrelor au inclus o parte semnificativă a operei dramaturgului rus.